sobota 30. dubna 2016

Kabaret Burka (činohra DJKT) aneb Z českých luhů a hájů

"...a cokoliv kdo říká,
je jeho vlastní podobizna."

Když jsem před premiérou prvně viděla v plzeňských ulicích plakáty lákající na představení Kabaret Burka, trochu mi zatrnulo. Ano, možná mě to mělo napadnout rovnou podle názvu, konec konců lehce politicky laděnou hru (na téma islám) divadlo před časem slibovalo... Jenže já prostě nemám politické debaty ráda, a to ani v případech, kdy názory přítomných korespondují s těmi mými. Najednou se mi na představené přestalo chtít. Měla jsem trochu strach, že kontroverzní téma, které dnes hýbe diskusemi nejen u nás, ale i ve světě, se nedá podat úplně tak, aby z toho nevyplýval nějaký postoj pro/proti. A na to jsem prostě nebyla naladěná.
Trochu se mi tedy ulevilo, když DJKT zveřejnilo informace o hře s tím, že se jedná především o parodii na lidské chování, přehled problémů, které aktuálně trápí společnost, odraz současné doby. Tam není nutné předkládat nějaké stanovisko k danému tématu, ale k postojům současné společnosti.. a to jsou naopak věci, které mě zajímají a baví.

čtvrtek 28. dubna 2016

Dvojí domov (Experimentální prostor NoD)

Onehdá jsem opět vyrazila do Divadla Alfa na další představení pro dospělé. Naladěná Požitkáři na pozitivní notu jsem se docela těšila.


Tentokrát do Alfy zavítal Experimentální prostor NoD s inscenací Dvojí domov podle knížky Jana Čepa. Nutno podotknout, že jsem obsah hry moc nezkoumala, protože:
a) chtěla jsem se znovu odívat do Alfy, která ve mě vyvolala dojem netradičních, méně masově zaměřených inscenací, takže jsem prostě chtěla vidět další
b) lístky jsem vyhrála díky magazínu Žurnál - a darovanému koni....

Plzeň 1953 (komorní činohra DJKT)

Náčrt událostí z období měnové reformy v Plzni v roce 1953 je zajímavou komorní divadelní koláží.
Jednoaktovka napsaná přímo na základě skutečných lokálních reálií, pro naši Malou scénu.

Nuto podotknout, že s čím větším odstupem svoji "recenzi" píšu, tím více se můj pohled na hru mění.



LiStOVáNí: Kafe a cigárko

 LiStOVáNí je zajímavý projek tzv. scénického čtení - zábavnou a nenásilnou formou herci představují obsah knih.

Já jsem to zažila prvně, a to při druhém plzeňském LiStOVáNí knížkou Kafe a cigárko herečky Marie Doležalové.

Tohle LiStOVáNí bylo vlastně takové správně ultrapředlohové:
scénické čtení (podle) knížky, která vznikla na základě oblíbeného a úspěšného blogu (získal cenu Magnesia blog roku), který čerpá ze zkušeností z hereckého života.
A nemělo to chybu!